Instagram'da Satış Ortaklığı
Instagram Marketing

Instagram’da Satış Ortaklığı

Instagram, sahip olduğu kitle üzerinden kullanıcılarına oldukça güzel bir gelir elde etme yöntemi sunuyor. Özellikle 2015 yılından bu yana sayıları giderek artan butik hesaplar, sunmuş oldukları ekonomik fiyatlar sayesinde ticaretin daha da artmasına katkı sağlıyor. Instagram üzerinden düzenli ya da ek gelir elde etmek isteyen kişiler için bu yazımız içerisinde Instagram’da satış ortaklığı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Öncelikle satış ortaklığı sisteminin ne anlama geldiğinden bahsetmek istiyoruz. Satış ortaklığı; kendisine ait olmayan ürünleri belirli yerlerden toplayarak komisyon üzerinden satması anlamına gelmektedir. Bu sistemde genellikle komisyon oranı yüksek olan ürünler seçilmektedir. Satıcı kişiler, ürünlerle ilgili herhangi bir sorumluluk sahibi de değildir. Satış ortaklığı üzerinde satıcı kişilerin stok yapmak gibi bir derdi yoktur. Almış olduğu siparişleri ürün sahiplerine ileterek komisyon üzerinden kazançlarına kazanç katmaktadırlar. Bu sistemde başta kargo ve KDV masrafı olmak üzere fatura dahi ürün sahibine aittir.

Satış Ortaklığı Nasıl Yapılır?

Instagram'da Satış Ortaklığı
Instagram’da Satış Ortaklığı

Satış ortaklığı sistemi oldukça karışık gibi görünse de aslında oldukça kolay bir alt yapıya sahiptir. Bu sistem içerisinde yapılması gereken tek şey; ürünlerin satışını yapabilecek bir müşteri kitlesi bulmaktır. Instagram üzerinden hesap açmanız satış yapmak için yeterli değildir. İstenilen satış rakamlarına ulaşabilmek için kesinlikle reklam yapmanız gerektiğini belirtmek istiyoruz. Reklam konusunda da nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini ise şu şekilde özetleyebiliriz;

Blog Sayfası Açın

Instagram’da satış ortaklığı için reklam yapacaksınız en uygun alt yapının blog açmak olduğunu göreceksiniz. Tamamen hedef kitleye yönelik oluşturulan blog adresleri satış ortaklığının oldukça iyi sonuçlar vermesine katkı sağlayacaktır. Blog sayfası açarken müşteri gibi düşünmeniz gerekiyor. Örneğin; bir parfüm alacaksanız müşteri gibi düşünerek müşteri gibi arama yapmayı deneyiniz. Arama yaparken kullandığınız anahtar kelime, başlık, etiket sistemi blog sayfamızda açacağınız konular için sizlere ilham kaynağı olacaktır. Blog adresiniz içerisinde satışını yaptığınız ürünler ile ilgili bilgiler verebilir, hangi alanlarda kullanılabileceği ile ilgili ayrıntılara girebilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamcılığı

Sosyal medya, Instagram hesapları için hem gelir hem de oldukça güzel bir reklam alanıdır. Platform içerisinde yüksek takipçi sayısına sahip hesaplar ile iletişime geçerek ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili reklam verebilirsiniz. Ancak; her yüksek takipçisi olan Instagram hesabına da reklam verilemez! İlgili hesabın takipçi sayısı ile beraber takip edenlerin yaş grubu, bulundukları şehir gibi irdelenmesi gereken oldukça ince ayrıntıları bulunmaktadır. Sattığınız ürünün hedef kitlesinin ne olduğunu tespit ederek reklam verirken hesap sahiplerinden bu gibi ayrıntılar talep etmeye özen göstermelisiniz.

Google Reklamları

Google Adwords, işletmeler için bulunmaz bir nimet konumundadır. Oldukça düşük bütçeler ile reklam verilebilmesine olarak sağlayan Google Adwords, Instagram’da satış ortaklığı içinde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Ancak, ilk etapta biraz maliyetlerle karşılaşabilirsiniz. Yavaş yavaş sistem içindeki ayarlamaları çözerek Google Adwords’den fazla verim ve kazanç elde edebilirsiniz

Potansiyel Müşteri Nasıl Bulunur?

Instagram'da Satış Ortaklığı
Instagram’da Satış Ortaklığı

Instagram’ın sıradan kullanıcıları size herhangi bir şekilde gelir getirmez. Bugün bir milyar aktif kullanıcının yer aldığı Instagram içerisinde alışveriş yapmak isteyen kitleyi özel analizler ile bulmanız gerekiyor. Ürün ve hizmetlerinizi alabilecek potansiyel müşteriyi bulabilmek için aslında yapmanız gereken tek şey bir müşteri gibi düşünmektir. Empati yaparak müşteri gibi düşündüğünüzde aslında ne yapmanız gerektiğini oldukça kolay bir şekilde çözeceksiniz. Bununla beraber yukarıda belirttiğimiz gibi doğru hedef kitleye yönelik reklamlar yapılması durumunda da potansiyel müşteriye ulaştığınızı göreceksiniz.

Ürün Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Instagram’da satış ortaklığı yapmak isteyen birçok kişi ne tarz ürünler satacağını da merak etmekte. Ürün seçimi yaparken ilk olarak iki farklı hususa dikkat etmeniz gerekiyor;

Komisyon oranı

Satış ortaklığı yaparken ilk olarak dikkat etmeniz gereken şey almış olduğunuz ürünlerin size getireceği komisyon oranıdır. Özellikle birçok kitleye hitap eden kaliteli ürünlerin daha az komisyon oranına sahip olduğunu bilmeniz gerekiyor. Sıradan, ekonomik ürünleri daha az komisyon oranına sahip olduğunu bilmeniz gerekiyor. Burada seçim tamamen size aittir. Kaliteli ürün düşük komisyon mu yoksa yüksek komisyon standart kalite mi?

Kalite

Aslında ürün seçiminin Instagram’da satış ortaklığı için oldukça önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Komisyon oranı için ürün kalitesi belirlemeniz çok yanlış bir davranış olacaktır. Instagram’da güven kazandıran en büyük etmenlerden birisi de satılan ürünlerin kalitesidir. Sürdürülebilir bir şekilde ürün satmak istiyorsanız ürün kalitesine oldukça önem vermeniz gerektiğini bilmelisiniz. Bu nedenle komisyon oranının az olmasından ziyade ürün kalitesinin yüksek olmasına dikkat edin.

Satış Ortaklığı Sisteminin Mantığı Nedir?

Instagram'da Satış Ortaklığı
Instagram’da Satış Ortaklığı

Satış ortaklığı aslında pazar payını arttırmak amacıyla birçok firmanın kullanmış olduğu bir pazarlama stratejisidir. Örneğin ayakkabı üreten bir şirket olduğunuzu düşünelim. Ürünlerinizi verebileceğiniz yerler sayısı yaptığınız anlaşmalar kadardır. Ürünlerin daha fazla kişiye ulaşmasını istiyorsanız sizin yerinize ürünlerinize dijital ortamlarda satacak kişilere ihtiyacımız olur. İşte bu aşamada devreye girecek olan sizler üretici firma ile yapacağınız anlaşma doğrultusunda ürünleri komisyonlu bir şekilde satarak gelir elde edebilirsiniz. Ürün satışlarında sadece Instagram üzerinden yapmakla kalmayın. Onunla beraber Facebook, Twitter ve Blog adresi üzerinden de satış yapabilirsiniz.

Satış Ortaklığı Nereden Bulunur?

Üretici firmalar satış ortaklığı sistemine oldukça uzun bir süredir alışkandır. Her ürünün kendisine özel satıldığı bazı platformlar bulunmaktadır. Bu platforma içerisinde ürünün ne kadara satılacağı, satış üzerinden verilecek komisyon oranına kadar birçok ayrıntı sunulmaktadır. Bunun için bölgenizde bulunan üretici firmalar ile iletişime geçerek iş ortaklığı sisteminin bulunup bulunmadığını öğrenmelisiniz. Genellikle internet üzerinden de satış ortaklığı veren firmalar bulabilirsiniz. Firmalar içerisinde satış ve komisyon oranı yüksek ürünler bulmaya özen göstermelisiniz. Yapacağınız analizlerin birkaç hafta dahi sürebileceğini, analizler doğrultusunda size en çok gelir getirebilecek ürünün ancak bulabileceğinizi hatırlatırız.

Çiçek Sepeti internet üzerinden bulabileceğiniz en güzel satış ortaklığı veren sisteme sahiptir. Oluşturacağınız üyelikler üzerinden alacağınız referans bağlantılarını Facebook gibi sosyal platformlardan paylaşarak o bağlantı adresi üzerinden alışveriş yaptırma imkanına sahip olursanız; satış başı %25 komisyon oranına sahip olursunuz.

Satış Ortaklığında Para Kazanmanın Sırrı

Instagram'da Satış Ortaklığı
Instagram’da Satış Ortaklığı

Instagram’da satış ortaklığı üzerinden birçok girişimcinin aylık yüksek oranlarda gelir elde ettiklerini görüyoruz. Bu kişilerin yapmış olduğu tek şey doğru ürünlerle beraber doğru hedef kitleyi yakalamış olmalarıdır. Doğru ürün seçimi yapmak aslında işin en kolay kısımlarından biridir. Genel olarak tüketicilerin internet üzerinden ekonomik olarak ne gibi ürünler araştırdığını bulabilirsiniz satacağınız ürün listesinin otomatik olarak ortaya çıkmış olduğunu göreceksiniz. Bu aşamadan sonraki en kritik nokta ise doğru hedef kitleye nasıl ulaşabileceğinizi çözmektir.

Parfüm almak için Instagram’da ve internette gezen birisine ayakkabı satamazsınız. Bu nedenle reklamınızı doğru kişilere yönelik yapmaya çalışmanız gerekiyor. Örneğin satmış olduğumuz ürünlerin tamamı kadınlara yönelik ise Instagram üzerinden kadın sayfalarına yönelik reklamlar vermeniz gerekiyor. İçeriğinin %60’ı erkeklerden oluşan bir sayfaya reklam vermeniz durumunda zarar dahil edebilirsiniz.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz bilgiler altın değerindedir. Sistem hakkında temel bilgilere sahip olduğunuza göre ilk olarak ürün seçimine başlamanızı istiyoruz. Satacağınız ürünleri belirledikten sonra sosyal medya üzerinden hesaplar açarak satış yapmaya başlayabilirsiniz. Bol kazançlar!

Related posts

Instagram ile para kazanma

Zirvetak

Instagram’da ürün satmak

Zirvetak

Nasıl Takipçi Satın Alınır?

Zirvetak

Yorum Bırak

Whatsapp