instagram satış vergisi
Instagram

Instagram Satışlarında Vergi

Dünyanın en çok kullanılan fotoğraf uygulaması ve sosyal medyası olan instagram’da ciddi satışlar yapılmaktadır. Bir çok kişi instagram satışlarının vergiye tabi olup olmadığı hakkında bilgisi yoktur. Eğer sadece merak amaçlı okuyorsanız sizlere instagram satışlarının vergiye tabi olduğunu söyleyebiliriz. İnternet üzerinden yapılan her türlü satış vergilendirilmek zorundadır. Lakin belirli şartlarda vergi verme yükümlülüğünüz yoktur. Bu makelemizi iki alt başlığa alarak devam edeceğiz ilk alt başlıkta hangi durumlarda vergi vermeniz gerektiği ikinci alt başlıkta ise hangi durumlarda vergiden muaf olduğunuzu anlatacağız.

Vergiye Tabi Olan Instagram Satışları

Sürekli ve daimi kazanç elde ettiğiniz durumlarda mutlaka vergi vermek zorundasınız. Kişisel yada ticari instagram hesabınızdan sürekli olarak ürün satmak ve bu ürünleri sergileyerek diğer alıcılara kargo, kurye yoluyla ulaştırıyorsanız. Vergiye tabi olduğunuzu belirtmek isteriz. Eğer işletmenizin ürünlerini instagram’a koyarak bu ürünlerin satışını kargo ile yapıyorsanız bu durumda E-girisimci.gov.tr adresine giderek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

  • Kendi el emeğiniz ile yaptığınız çalışmaları sergileyerek sürekli gelir elde etmeniz durumunda ve bu gelir miktarı yıllık 23.000 TL’yi aşması durumunda yine vergiye tabi olduğunuzu belirtmek isteriz.
  • Daha önce kullandığınız eşyaları, arabaları, kıyafet vb. ürünlerin satışını yapıyorsanız ve bu iş üzerinden gelir elde ediyorsanız. Kazandığınız gelir miktarı 23.000 TL ve üzeri ise vergiye tabisiniz.

Çeşitli ve burada örneği olmayan durumlar olabilir bu gibi durumların Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun olup olmadığını http://www.egirisimci.gov.tr/ adresinden öğrenebilirsiniz. Eğer vergiye tabi olduğunuzu anlamış ve nasıl yasal yollar ile satış yapacağınızı merak ediyorsanız; Şahıs şirketi kurarak ve bu şirket üzerinden satışlar yaparak yasal hale getirebilirsiniz.

Instagram Satışlarında Vergiye Tabi Olmayan Durumlar

Yasalarımız içerisinde direk instagramda satış yapmak vergiye tabidir gibi bir ibare yoktur lakin internet üzerinde satış yapmanın vergiye tabi olduğu açık şekilde belirtilmiştir. Devletimiz son zamanda internet üzerinden satış yapan işletmelere kolaylık sağladığını ve bütçe verdiğini de belirtmek isteriz. Bu gibi durumlardan haberdar olmak için KOSGEB’i takip etmenizi önermekteyiz. Aşağıda tabi olmayan durumların örnekleri vardır.

  • Aracı sayfalar aracılığıyla size ait kullanılmış bir ürünü ayda 3 kereden az şekilde satışını yapmak vergiye tabi değildir.
  • Kendi el yeteneğiniz ile yaptığınız ürünleri sürekli olmayarak satmanız durumunda vergiye tabi değilsiniz.
  • El yeteneğinize bağlı olarak sipariş usulüne göre çalışmanız ve yıllık kazancınız 23.000 TL altında ise vergiye tabi değilsiniz.
  • Ürüne yönelik değil kendi deneyim ve tecrübeleriniz sayesinde diğer kişilere verdiğiniz hizmetler sürekli olmadığı sürece vergiye tabi değilsiniz.
  • Vergisini veren bir işletmenin ürünlerini internet üzerinde sergileyerek ve fiziksel satışları artırmaya yönelik çalışmalar.

Açık bir şekilde instagram satışlarında vergi zorunludur yada değildir dememiz zordur lakin internet satışlarında eğer süreli kazanç elde ediyorsanız vergiye tabi olduğunuzu ve en yakın maliyeye giderek daha detaylı bilgi almanız gerektiğini belirtmek isterim. Instagram satışlarında daha fazla satış yapmak için mutlaka instagram takipçi satın al hizmetine ihtiyacınız olduğunu belirtmek isterim. Canlı destek ve whatsapp üzerinden bizlere ulaşırsanız sizlere daha detaylı bilgi verebiliriz.

Related posts

Instagram Hesap Dondurma

Zirvetak

Instagram Hesabı Kalıcı Olarak Nasıl Kapatılır?

Zirvetak

Instagram’da ürün satmak

Zirvetak

Yorum Bırak

Whatsapp