Instagram Hesabı Kalıcı Olarak Nasıl Kapatılır?
Instagram

Instagram Hesabı Kalıcı Olarak Nasıl Kapatılır?

Instagram, 2010 yılında kurulmuş bir sosyal medya ağıdır. Kısa süre içerisinde yakalanmış olduğu popülerlik ile kullanıcı sayısını 100 milyonun üzerine çıkaran Instagram, facebook’tan gelen teklif üzerine 1 milyar satın alındı. Facebook, Instagram’ı satın almasıyla beraber bir dizi değişikliğe gitti. Kullanıcı gizliliğine önem verdiği gibi platformun daha eğlenceli ve daha işlevsel olmasını sağladı. Fakat; bazı kullanıcılar sosyal hayata bağımlı hale gelmelerinden dolayı Instagram kullanımını tamamen sona erdirmek istiyor. Bu yazımız içerisinde Instagram hesabı kalıcı olarak nasıl kapatılır? Sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Herkesin sosyal ağları bırakma dedene birbirine göre farklıdır. Ancak; Instagram hesabı silmek için uygulanacak yöntemlerin oldukça sabit olduğunu söyleyebiliriz.

Instagram Hesabı Kalıcı Olarak Nasıl Kapatılır?
Instagram Hesabı Kalıcı Olarak Nasıl Kapatılır?

Sosyal medya kullanımı her geçen gün artsa da hesabını kapatmak isteyen kişilerin sayısı da o kadar fazla. Bazı kişiler sosyal medya bağımlı olduklarından dolayı, bazı kişiler ise sosyal medyanın kültürel ve iş hayatına olumsuz etki ettiğinden dolayı hesaplarını kapatıyor. Bazıları da tamamen üçüncü şahısların etkilerinden dolayı sosyal medya bırakmak istiyor. Her ne olursa olsun kararınıza saygı duyarak Instagram hesabı kalıcı olarak nasıl kapatılır sorunuza bu yazımız içerisinde ayrıntılı bir şekilde yanıt vermeye çalışacağız. Öncelikle bilmeniz, dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmaktadır. Sırası ile bunlardan bahsedecek olursak;

Instagram Hesabı Kapatılmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Instagram hesabı kalıcı olarak nasıl kapatılır işlemine geçmeden önce sizlere dikkat etmeniz gereken birkaç husus hakkında da bilgi vermek istiyoruz.

 • Hesabınızı kapatmadan önce profilinde girerek paylaşmış olduğunuz fotoğraf ve videoları yedeğini alınız. Hesabınız kalıcı bir şekilde silineceği için bir daha bu içeriklere tekrardan ulaşabilme gibi bir ihtimaliniz bulunmamaktadır.
 • Kullanmış olduğunuz kullanıcı adı hesabınız silinmesi ile beraber pasif hale gelecektir. Eğer Instagram’a tekrardan dönme gibi bir planınız varsa hesabınızı kullanıcı adı değişikliği yaparak silmenizi öneririz.
 • Hesabınızı silmeden önce son olarak bir de mesaj kutunuza bakın. Mesaj kutunuzda sizler için önemli olanları telefonunuza yedekleyin. Aksi halde hesabınıza silmeniz ile beraber mesajlarını da silineceğini biliniz.

Hesap silmeden önce dikkat edilmesi gerekenler bu kadardır. Hala kararlıysanız hesap silme işleminin nasıl yapılacağı ile ilgili olan kısma geçmek istiyoruz.

Instagram Hesabı Nasıl Silinir?

Instagram hesabını da silmek için aşağıda yer alan adamları sırasıyla uygulayın. Tüm adımları tamamladığınızda hesabınızın tamamen silindiğini göreceksiniz;

 • Instagram hesabınızı silmek için öncelikle BU Bağlantı adresine girin.
 • Instagram, yaptığı araştırma gereği sizlere “Hesabınızı neden siliyorsun?” tarzında bir soru soracaktır. Yanda bulunan seçenekler içerisinden Herhangi birini seçerek bir sonraki aşamaya geçin.
 • Hesap silme nedenini belirtiğinize göre “hesabımı kalıcı olarak sil” kısmına tıklayın. Burada güvenlik nedeniyle sizlerden hesap şifreniz istenecektir. Şifrenizi girip onayla butonuna basmanız ile beraber artık hesabınızın kalıcı olarak silindiğini göreceksiniz.

Hesap silme ile ilgili işlemler oldukça basittir. Yukarıda belirttiğimiz üzere bu işlemin bir geri dönüş yolu bulunmamaktadır. Instagram, sadece hesabı çalınıp silinen kişiler için bir geri dönüş olur sunmaktadır. Instagram hesabınızı biri çalıp kalıcı olarak sildi ise Instagram ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Gerekli doğrulama işlemlerini yaptıktan sonra hesabınızı birkaç gün içerisinde açıldığını görebilirsin. Hatta bu işlemin de nasıl yapılacağını sizlere anlatmak istiyoruz;

Silinen Instagram Hesabı Geri Açılabilir Mi?

Bazı durumlarda hızlı Verilen kararlar daha sonra pişmanlık hissinin doğmasına neden oluyor. Instagram hesabını ani bir karar ile silen kişiler hesaplarına geri ağaçlara bilmenin yoluna arıyor. Aslında silinen hesapları geri açabilmenin bir yolu bulunmaktadır. Sırası ile uygulamanız gereken adamı hakkında bilgi verecek olursak;

 • İlk olarak hesabınızın kesin olarak silindiğinden emin olmanız gerekiyor. Bunu anlayabilmenin iki yolu bulunmaktadır. Tarayıcı üzerinden https://instagram.com/kullanıcıadınız şeklinde bir arama yaparak profilinizin silinip silinmediğini görebilirsiniz. İkinci yöntem ise Instagram mobil uygulamasında tekrardan kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapmak. Eğer “bu kullanıcı silindi” şeklinde bir uyarı alırsanız ikinci adımı rahatlıkla uygulayabileceğinizi bilin.
 • 2. Adımda ise Instagram’ın sunmuş olduğu bir formu ayrıntılı olarak doldurmanız gerekiyor. Forma, BU Bağlantı adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sunulan Forum İngilizce olabilir; Ancak, aşağıda sizlere hangi bölüme ne gibi bilgiler gireceğinizi ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalıştık.

Instagram Hesabı Kalıcı Olarak Nasıl Kapatılır?
Instagram Hesabı Kalıcı Olarak Nasıl Kapatılır?
 • İlk bölümde sizlere bu hesabın bir işletmeye mi yoksa bir ürün ve hizmeti mi temsil ettiği sorulacaktır. Bireysel bir hesaba Sahip olduğunuz için bu kısma “Hayır” yanıtını verin.
 • 2. bölümde kimliğiniz de yer alan adı ve soyadı girmeniz istenecektir. Bu kısmı Kesinlikle doğru doldurmanız gerekiyor. Aksi halde ufak bir şansınız dahi olsa o şansı kaybedersiniz.
 • 3. aşamada silinen hesabı ait kullanıcı adını girmeniz gerekiyor.
 • 4. aşamada hesabınızın çalınmadan ya da silinmeden önceki e-posta adresini giriniz.
 • 5. aşamada ise bu gönderiyi hangi ülkeden gönderdiğinizi yazacaksınız.

Yukarıdaki adımları uygulamanız durumunda bildirimiz Instagram yetkilileri tarafından incelenecektir. Eğer bahsettiğiniz gerçek bir çalınma ise hesabınızın birkaç hafta içerisinde aktif hale geldiğine dair bir mail alacaksınız.

Instagram hesap silme işlemi esnasında sizlere aynı zamanda hesabınızı kalıcı olarak silmekten ziyade geçici bir süre dondurabileceğiniz de sunulur. Belirli bir süre sosyal medya ağları dan uzak durmak isteyen kişiler hesaplarını kalıcı olarak silmekten ziyade dondurabilir. Bu yazımız içerisinde sizlere Instagram hesap dondurma hakkında da bilgi vermeye çalışacağız.

Instagram Hesabı Nasıl Doldurulur?

Instagram Hesabı Kalıcı Olarak Nasıl Kapatılır?
Instagram Hesabı Kalıcı Olarak Nasıl Kapatılır?

Instagram içerisinde yer alan hesabınızı belirli bir süreliğine kapalı hale getirebilirsiniz. Oldukça basit bir uygulama yöntemi bulunan Instagram hesap dondurmak işlemi, hesapların herhangi bir şekilde olumsuz etkilenmesine Neden olmaz. Hesabınızı dondurduğunu sürece Instagram hesabınız gizliye alınır. Başta profiliniz olmak üzere paylaşmış olduğunuz fotoğraf ve videolar, atmış olduğunuz yorumlar, başka kullanıcıların fotoğraf ve videolarına atmış olduğunuz beğeniler tamamen gizliye alınmaktadır. Instagram hesabınıza tekrardan giriş yapmanız ile beraber profiliniz ile beraber gizli alınan tüm bilgilerimizin geri geldiğini görebilirsiniz. Instagram hesap dondurma işlemini nasıl yapıldığını ise şu şekilde anlatabiliriz;

 • Instagram hesabını dondurmak isteyen kişiler öncelikle BU Bağlantı adresi içerisinde yer alan sayfayı ziyaret etmelidir.
 • Hesap dondurma sayfasını ziyaret ettiğinizde sizlere Aynı hesap silme sayfasındaki gibi bir “hesabını neden kapatıyorsun” sorusu sorulacaktır.
 • Gerekli cevabı işaretledikten sonra Instagram hesabınızın şifresini karşınıza gelen kutucuğa girin.
 • Yukarıda belirtilen adımları tamamladıktan sonra sayfayı aşağı doğru indirdiğinizde “Hesabı Geçici Olarak Kapat” şeklinde bir buton olduğunu göreceksiniz.

Bu işlemleri de tamamladıktan sonra Instagram hesabınız geçici bir süreliğine kapatılacaktır.

İlk 24 saat hesabınıza tekrar girmek istediğinizde hata alabilirsin. 24 saat tamamlandıktan sonra kullanıcı adı ve şifreniz ile beraber Instagram hesabınızı tekrardan aktif hale getirebilirsin. Unutmayın; hesap haftada maksimum 3 kez kendini dondurabilir. Bu sınırın aşılması durumunda Instagram sizi politika ihlali yaptığınız gerekçesi ile tamamen saf dışı bırakabilir.

Instagram hesap dondurma ve Instagram hesap kapatma ile ilgili bilgiler bu kadardır. Belirttiğimiz adamları sırasıyla uygulamanız durumunda hesaplarınızın saniyeler içerisinde kapatıldığını ya da dondurulduğunu göreceksiniz. Herhangi bir aşamada sorun yaşamanız durumunda bizlere aşağıda yer alan yorum bölümü üzerinden ulaşabilirsiniz

Related posts

Instagram Satışlarında Vergi

Zirvetak

Nasıl Takipçi Satın Alınır?

Zirvetak

Instagram Hesap Dondurma

Zirvetak

Yorum Bırak

Whatsapp